Bramy garażowe

Mianem bramy garażowej określa się drzwi prowadzące do garażu mające za zadanie chronić go przed dostępem przed osoby niepowołane. Idealny produkt tego typu powinien również gwarantować właściwy stopień izolacji, być wygodny w użytkowaniu i estetycznie się prezentować. Z jakiego rodzaju konstrukcjami możemy mieć do czynienia?

Na rynku dostępne są następujące rodzaje bram garażowych:

  • Brama segmentowa górna — posiada ona skrzydło składające się z 3 do 6 segmentów połączonych ze sobą zawiasami i zabezpieczonych uszczelkami. Sprawia to, że są one chronione przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Brama tego typu jest najczęściej wykonana z profili ze stali ocynkowanej pokrytej blachą stalową. Jej wykończenie może stanowić powłoka z farby proszkowej, aluminium, drewno lub okleina z tworzywa sztucznego. Poszczególne segmenty są tu wypełnione izolacją pod postacią styropianu lub pianki poliuretanowej. Zasada działania bramy segmentowej górnej jest bardzo prosta. Segmenty poruszają się na rolkach lub zamontowanych do ścian i sufitu garażu prowadnicach. Po otwarciu bramy, płaszcz chowa się pod sufitem. Koszt tego typu bramy garażowej waha się od około 1300 do około 2200 złotych.
  • Brama segmentowa boczna — jej cechą charakterystyczną jest to, że segmenty ustawione są tu pionowo, a po otwarciu nachodzą na jedną ze ścian garażu. Prowadnice zamontowane są natomiast na suficie i w podłodze. Główną zaletą takiej bramy jest możliwość szybkiego dostania się do garażu. Użytkownik nie musi tu bowiem czekać na jej całkowite otwarcie się. Do atutów bramy segmentowej bocznej zalicza się także to, że zajmują one mało miejsca. Jako że skrzydło nie wysuwa się tu poza obrys garażu, z powodzeniem można je stosować również przy krótkich podjazdach oraz wówczas, gdy wyjazd znajduje się blisko chodnika lub ulicy. Bramy garażowe tego typu są również szczelne i łatwe w obsłudze. Bez przeszkód można je dopasować do otworu o dowolnym kształcie. Średni koszt bramy segmentowej bocznej to około 4000 — 5000 złotych.
  • Brama uchylna — tym, co je wyróżnia jest prosta budowa. Unoszące się na prowadnicach skrzydło w pierwszej kolejności zachodzi nad samochód, a następnie chowa się pod sufitem. Konstrukcja takiej bramy najczęściej jest wykonana z aluminium lub stali. Może być ona wykończona okładziną z PVC lub drewna. Cechą charakterystyczną bramy uchylnej jest także łatwy montaż. Z powodzeniem można ją stosować w garażach z niskim nadprożem. Za bramę garażową tego typu zapłacimy około 700 — 800 złotych.
  • Brama rolowana — produkuje się ją z wąskich, aluminiowych lub stalowych lameli, które mogą być wypełnione pianką poliuretanową. Są one połączone przegubowo na całej długości ramy, tworząc pancerz nawijany na wał w kasecie ulokowanej nad otworem wjazdowym do garażu. Bramy rolowane są niezwykle szczelne, wygodne w obsłudze i zajmują mało miejsca. Ich koszt to około 1700 — 2700 złotych.